Zawsze szukam biografii – mówi prof. Lew-Starowicz, niezależnie od tego, czy ma przed sobą pacjenta, czy bohatera, który zaprząta masową wyobraźnię. Mnie też zawsze kręciły biografie, ale równie dobrze mogło zaintrygować mnie życie Van Gogha, żony Salvadora Dahli, jak i Donalda Trumpa.
Pandemia koronawirusa postawiła nam przed oczami bohaterów z krwi i kości, a nie wydmuszki popkultury i kultury z Instagrama. Lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych. Biliśmy im brawa, ale z bezpiecznej odległości – stojąc na balkonach. Postanowiłam sprawdzić, komu tak naprawdę je bijemy.
Pierwszy był dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki mikrobiologii, który odważył się mówić, choć minister zdrowia właśnie zamknął usta medykom.
Potem znalazłam kolejnych – odważnych, niepokornych, bezkompromisowych.
Choć wszyscy zmagając się z pandemią narażają dla nas życie, wciąż pozostają sobą i jak żołnierze w okopach, oni też wciąż znajdują w sobie siłę nie tylko na walkę, ale i żarty, na zwykłą ludzką solidarność, współczucie, na to by pokazywać sobie zdjęcia swoich dzieci, które trzymają w telefonie. Bo COVID-19 totalnie zmieniał ich życie. Ale wciąż pozostali sobą. I wciąż dopisują ciąg dalszy tej historii…
Bez lukru, bez cenzury, bez kompromisów. Na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19
Jedni nazywają ich bohaterami, inni wypraszają ze sklepów. Oto szczere i bardzo osobiste relacje pracowników służby zdrowia, zmuszonych się odnaleźć i wykonywać swoją pracę w przerażającej i pełnej sprzeczności rzeczywistości pandemicznej. Taka odpowiedzialność nie ciążyła na nich nigdy dotąd.
Agnieszka Sztyler-Turovsky, finalistka konkursu „Grand Press” dla twórców reportaży, porozmawiała z lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi, którzy zdecydowali podzielić się doświadczeniami zza zamkniętych drzwi oddziałów i gabinetów. Ich historie ściskają za gardło, szokują, skłaniają do refleksji. To poruszające świadectwo, które pozwala poczuć grozę nie tylko choroby, ale i pracy naznaczonej chaosem i poczuciem zagrożenia.
Szczere komentarze dotyczące decyzji ministra zdrowia, ludzkie dramaty, ale też momenty wzruszeń i nieoczekiwany – czasem czarny – humor. Z tą książką przekroczysz drzwi oddziału zakaźnego, gdzie dostęp mają jedynie lekarze i ciężko chorzy pacjenci.
Oddział zakaźny. Historie bez cenzury
- Autor: Agnieszka Sztyler-Turovsky
- Data wydania: 28 października 2020
- Format: 135 x 210 mm
- Liczba stron: 376
- ISBN: 9788382100709
- Sugerowana cena detaliczna: 39,99 zł